Žiri 2025

Učesnike ocenjuje žiri sastavljen od tri člana renomiranih muzičkih pedagoga iz zemlje. Ispitivač ne učestvuje u ocenjivanju učenika. Članove žirija imenuje „Festival Isidor Bajić”.

Članice žirija „Mozgalice“ 2025. su:

  • Livija Jovčić, Novi Sad – predsednica žirija
  • Jelena Borđoški, Novi Sad
  • Ana Zorić, Kragujevac

Ispitivači:

  • Gordana Gavrilov, Novi Sad
  • Marinela Skutelis, Novi Sad
  • Milica Brkić, Novi Sad
  • Marina Dubravac, Novi Sad

Članice žirija:

Livija Jovčić je redovni profesor na Akademiji umetnosti Univerziteta u Novom Sadu na Katedri za solfeđo i metodiku. Srednjoškolsko obrazovanje stekla je u muzičkoj školi „Isidor Bajić“, na odseku za klavir u klasi Ivane Branovački Žilnik. U istoj ustanovi započela je prvo profesionalno angažovanje u svojstvu korepetitora na odseku za solo pevanje. Diplomirala je kompoziciju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu kao poslednji student akademika Rudolfa Bručija. Nakon angažovanja u svojstvu demonstratora, a potom i asistenta na predmetu Solfeđo, magistrirala je iz oblasti muzičke pedagogije pod mentorstvom prof. Dorine Radičeve.

Fokus njenog profesionalnog interesovanja usmeren je ka korelaciji harmonije i kompozicionih stilova sa predmetnim područjem solfeđa, čime se bavi već dugi niz godina. Izdala je brojne stručne radove vezano za metodičku i didaktičku ulogu harmonije i muzičkih stilova u nastavi solfeđa.

Takođe je izdala i dve zbirke za solfeđo, vokalize sa instrumentalnom pratnjom ‘Minijature za solfeđo’ (2010) za akademski nivo školovanja, kao i ’50 minijatura – diptisi i dvoglasi za Solfeđo’ (2024) namenski komponovanih za mnogobrojna međunarodna takmičenja, na kojima je dugi niz godina bila član žirija. Kao kompozitor, fokusirana je na rad sa glasom, u kamernim ansamblima, koristeći manje muzičke forme kojima pristupa minimalistički, fuzijom različitih muzičkih stilova i tehnika pevanja. Poslednja dela usmerena su ka simplifikaciji muzičkog jezika, bliskog žanru classical crossover, s ciljem promovisanja emocionalnog nukleusa ‘klasične’ muzike i približavanja širem auditorijumu.

Veliku ljubav prema primenjenoj muzici, pedagogiji i radu s mladima iskazala je u saradnji sa RTV, komponovanjem muzike za radijske serijale lektira za decu ‘Zelenbabini darovi’ i ‘Kaljavi konj’.

* * *

Jelena Borđoški, profesor je solfeđa i teorije muzike u Osnovnoj muzičkoj školi “Josip Slavenski” u Novom Sadu od 2005-te godine. Rođena je u Nišu, 1978. godine, osnovnu i srednju muzičku školu završila je u Nišu. Diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 2002. godine na odseku za Opštu muzičku pedagogiju.

U periodu od 2001. do 2005. godine, radila je u operi Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu kao sufler u operi. U istom periodu, tokom četiri školske godine, radila je u srednjoj muzičkoj školi u Subotici kao profesor kontrapunkta i teorije muzike.

Tokom 2014. godine, zajedno sa stučnim većem teorijskih predmeta u okviru škole, aktivno učestvuje u koncipiranju i osnivanju Ekipnog festivala solfeđa „Slavenski“ – originalnog i prvog takve vrste u zemlji i regionu. Od tada je član organizacionog tima festivala. Učestvovala je na festivalu kao ispitivač, kao sekretar žirija, a 2017. godine i kao član žirija. Učestvovala je, kao predsednik žirija na takmičenju iz solfeđa “Viva la Musica” u Sremskoj Mitrovici 2019. godine.

Njeni učenici su dobitnici brojnih nagrada na raznim takmičenjima iz solfeđa i teorije muzike: „Republičko takmičenje“ i „Međunarodno takmičenje“ – Beograd, u organizaciji Udruženja muzičkih i baletskih pedagoga Srbije, „Takmičenje mladih solfeđista“ – Požarevac, „Viva la musica“ Sremska Mitrovica, Ekipni festival solfeđa „Slavenski“ – Novi Sad, “Kornelije” – Beograd, International competition “Mihajlo Nikolovski” – Bitolj, Makedonija. Njeni učenici su na takmičenjima više puta dobijali specijalne nagrade i bili laureati u svojim kategorijama.

Kao mentor, 2018. nagrađena je pokrajinskom nagradom “Talenti”, kojom se nagrađuju najuspešniji daroviti učenici i njihovi mentori, koji su u školskoj godini postigli vrhunske rezultate na takmičenjima u zemlji i inostranstvu. Bila je aktivna i kao mentor za polaganje stručnog ispita za sticanje licence za nastavnika. Više puta bila je eksterni član komisije na prijemnom ispitu za srednju muzičku školu.

Bila je jedan od recenzenata stručne knjige “Muzička notalica – vežbanka za muzičko opismenjavanje najmlađih ”- autora Mirne Mirkov Stes.

Član je sekcije muzičkih pedagoga Vojvodine.

* * *

Ana Zorić rođena je 15. maja 1978.god. u Kragujevcu. Osnovnu i srednju muzičku školu “dr Miloje Milojević” u Kragujevcu, u kojoj i danas radi, završava 1997. god. Iste godine upisuje Muzičku akademiju na Cetinju, odsek Opšta muzička pedagogija, koju uspešno završava 2002. godine.

Kao srednjoškolac bila je član gradskog hora “Liceum” u Kragujevcu, koji je godinama uspešno vodio prof. Miloje Nikolić. Kao student, povodom 20. godina akademija, peva u horu pod dirigentskom palicom prof. Darinke Matić Marović sa kojom nastupa širom Crne Gore, u Beogradu na Kolarcu i u Novom Sadu u Sinagogi.

Od 2001. do 2004. godine radi kao nastavnik solfeđa, klavira i hora u Osnovnoj muzičkoj školi “Savo Popović” na Cetinju, gde polaže i stručni ispit iz solfeđa.

Godine 2004. se vraća u Srbiju i započinje radni odnos u OŠ “ Sveti Sava” u Toponici kod Kragujevca, kao nastavnik muzičke kulture, a 2007. godine počinje da radi kao nastavnik solfeđa u izdvojenom odeljenju MŠ “ dr Miloje Milojević” u Kniću, gde i danas radi.

Tokom 23 godine radnog staža ima brojne uspehe sa svojim učenicima na različitim takmičenjima:

  • 2002. godine osvaja II nagradu sa učenikom na Republičkom takmičenju u Podgorici u predkategoriji klavir četvororučno
  • 2003. god. saradjuje sa Jovanom Adamovim u pripremama učenice Anje Mašanović za dečji festival u Podgorici i osvajaju II mesto.
  • 2015. godine učestvuje sa horom OŠ “Sveti Sava“ iz Toponice na XXV Regionalnom takmičenju horova osnovnih škola i osvajaju III mesto.

Njeni učenici osvajaju visoke nagrade iz solfeđa i teorije muzike na smotrama i takmičenjima. Po postignućima izdvaja Festival Isidor Bajić za kategoriju solfedjo „Mozgalica“ u Novom Sadu, gde se takmiče dve godine.

U osnovnoj školi je održala veliki broj uglednih i oglednih časova u korelaciji sa različitim predmetima: istorija, likovna kultura, srpski jezik, nemački jezik, engleski jezik, fizičko vaspitanje, a neki od tih časova su i objavljeni (u julu 2016. godine pripreme uglednog časa u Zborniku priprema „Čas za ugled 2“ izdavačke kuće Eduka)

Učestvuje u radu žirija na školskom takmičenju iz solfeđa i teorije muzike 2016, 2017. i 2018. godine.

Jedan je od pokretača i organizatora umetničke manifestacije “Gružansko proleće” 2016. godine koja 2018. godine postaje manifestacija od kulturnog značaja za opštinu Knić. Od tada je pod pokroviteljstvom “Centra za kulturu i biblioteke” u Kniću kao dvodnevna manifestacija na kojoj učestvuje preko 100 učesnika sa cele teritorije opštine Knić. Učestvuju učenici osnovnih škola i muzičke škole sa svojim nastavnicima. Za potrebe manifestacije više puta je komponovala muziku, na tekstove različitih autora, a 2021. na tekst učenika komponuje muziku za pesmu „Muzika je lek za sve“ za koju je snimljen i spot koji je postavljen na YouTube-u.

Učestvuje sa horom na većini kulturnih događaja u opštini Knić, od Dana opštine do kulturnih manifestacija (“Dobričino praskozorje” podržane od strane Ministarstva prosvete). Koautor je muzike za svečanu pesmu opštine Knić. Tu pesmu sa horom peva u studiju i snimaju dva spota.

Učesnik je brojnih seminara, a izdvaja učešće na seminarima El sistema, koji se bavi edukacijom dece iz socijalno ugroženih i osetljivih grupa, uključujući romsku decu i migrante. Znanja stečena na ovakvim seminarima su joj od neprocenjivog značaja, jer radi u seoskoj sredini i susreće se sa decom različitog socijalnog statusa, ali i sa inkluzijom.

Poslednje tri godine sarađuje i sa vrtićima u Kragujevcu, gde sa decom predškolskog uzrasta kroz muzičke radionice radi na ranoj muzičkoj stimulaciji: pevanje pesmica uz pokret, slušanje muzike uz pokret, upoznavanje sa muzičkim instrumentima…

Udata je i majka dva dečaka.

Ispitivači:

Gordana Gavrilov rođena je 1969. god. u Novom Sadu. Srednje muzičko obrazovanje stiče u MŠ “ Isidor Bajić“ na teoretskom odseku (muzički saradnik). Zvanje profesora solfeđa i muzičke kulture stiče 1993.god. na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na odseku za opštu muzičku pedagogiju.

Radila je kao nastavnik muzičke kulture u Osnovnoj školi „Dušan Radović“ u Novom Sadu, a zatim kao profesor solfeđa i teorije muzike u srednjoj MŠ “ Isidor Bajić“ u N. Sadu. Od 1996.god. bila je profesor nacionalne istorije muzike, dečjeg orkestra i sviranja horskih partitura. Od 2010. god. radi kao nastavnik solfeđa i teorije muzike u osnovnoj MŠ “ Isidor Bajić“ u Novom Sadu.

Njeni učenici su dobitnici brojnih nagrada na takmičenjima iz solfeđa održanih u Beogradu (Republičko takmičenje iz solfeđa i teoretskih predmeta, Međunarodno takmičenje iz solfeđa, takmičenje iz solfeđa “ Binički“), Sremskoj Mitrovici (takmičenje iz solfeđa “ Viva la musica“) i Novom Sadu (Festival solfeđa).

Učestvuje u organizaciji takmičenja iz solfeđa pri FIB-u “ Isidor Bajić“ u Novom Sadu, i jedan je od autora primera.

Član je sekcije Muzičkih pedagoga Vojvodine.

* * *

Marinela Skutelis rođena je 1981. godine u Novom Sadu. Na Akademiji umetnosti u Novom Sadu stiče zvanje nastavnika solfeđa i muzičke kulture, odsek opšta muzička pedagodija. Takođe, četiri godine studira na odseku za muzikologiju. Godine 2006. dobija nagradu kao jedan od najboljih studenata u Srbiji sa prosečnom ocenom iznad 9.5.

Profesionalno iskustvo započinje u Osnovnoj školi u Bačkom Magliću kao nastavnik muzičke kulture i nastavlja ga u Muzičkoj školi „Josip Slavenski“ u Novom Sadu kao nastavnik solfeđa i horski dirigent. Od januara 2007. godine radi u MŠ „Isidor Bajić“ u Novom Sadu i izdvojenom odeljenju u Futogu predavajući solfeđo i teoriju muzike u osnovnoj muzičkoj školi i dečiji orkestar i horske partiture u srednjoj.

Sa učenicima ima zapažene rezultate na različitim takmičenjima (Međunarodno takmičenje iz solfeđa u Beogradu, Republičko takmičenje iz solfeđa i teorije muzike u Beogradu, takmičenje iz solfeđa „Binički“ u Beogradu, ekipni festival solfeđa „Slavenski“ u Novom Sadu, takmičenje iz solfeđa i teorije muzike „Viva la musica“ u Sremskoj Mitrovici). Angažovana je i kao član žirija na takmičenjima iz solfeđa u OMŠ „Stevan Hristić“ u Bačkoj Palanci i  ekipnom festivalu solfedja u MŠ “Josip Slavenski” u Novom Sadu, a bila je i predsednik žirija na takmičenju iz solfedja u MŠ “Josif Marinković” u Zrenjaninu. Njeni učenici su višestruki dobitnici “Vidovdanskih nagrada.”

Generalni je sekretar i jedna od organizatora takmičenja iz sofledja pri FIB-u “Isidor Bajić” u Novom Sadu za koji piše i primere. Takodje vrši uloge ispitivača i korepetitora.

Dve godine učestvuje u ETNO kampu na Karatašu u organizaciji Muzičke omladine Srbije. Bila je dugogodišnji član pevačke grupe „Zdravac“ sa kojom ima izdat jedan kompakt disk i mnogobrojne nastupe širom Srbije.

Tokom radnog odnosa se stručno usavršava na mnogim seminarama i sekcijama, a povremeno učestvuje u radu raznih horova sa kojima nastupa u zemlji i inostranstvu.

Član je sekcije muzičkih teoretičara Vojvodine. Godinama je angažovana u radu komisija na prijemnim ispitima za osnovnu i srednju muzičku školu.

U slobodno vreme je tokom pet godina radila kao prevodilac italijanskog stripa “Alan Ford” na srpski jezik i ima svoj kulinarski i foto blog. Povremeno je angažovana i kao muzički saradnik na seriji “Prvi servis.”

* * *

Milica Brkić je rođena 1975. godine u Novom Sadu. Srednje muzičko obrazovanje stekla je u Muzičkoj školi „Isidor Bajić“ na teoretskom odseku. Na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na odseku za opštu muzičku pedagogiju, stekla je zvanje profesora solfeđa i muzičke kulture 2001.godine.

Od 1997. godine aktivno se bavi pedagoškim radom sa decom različitih uzrasta. Radila je u gimnazijama i osnovnim školama na mestu profesora muzičke kulture. Od 2011. godine zaposlena je u Muzičkoj školi „Isidor Bajić“ na mestu nastavnika solfeđa, teorije muzike i hora u izdvojenom odeljenju u Futogu, gde učestvuje na brojnim manifestacijama kulturnog i umetničkog sadržaja kao organizator i učesnik.

Njeni učenici učestvuju na takmičenjima iz solfeđa i teorije muzike u Beogradu (Republičko takmičenje iz solfeđa i teoretskih predmeta, Međunarodno takmičenje iz solfeđa, Takmičenje iz solfeđa „Binički“), Sremskoj Mitrovici (Viva la musica) i Novom Sadu (Ekipno takmičenje iz solfeđa „Slavenski“) gde postižu zapažene rezultate i brojne nagrade.

Jedan je od organizatora i autora primera takmičenja iz solfeđa „Mozgalica“ pri Festivalu Isidor Bajić (FIB) u Novom Sadu.

* * *

Marina Dubravac rođena je 1989. godine u Novom Sadu. Srednje muzičko obrazovanje stiče u MŠ „Isidor Bajić“ na teoretskom odseku. Na Akademiji Umetnosti u Novom Sadu na odseku muzičke pedagogije 2014. godine stiče zvanje profesora solfeđa i muzičke kulture. Godine 2020. stiče zvanje mastera teoretičara umetnosti i medija na Akademiji Umetnosti u Novom Sadu.

Pedagošku karijeru započinje 2014. godine radeći u osnovnim i srednjim školama na mestu nastavnika muzičke kulture, a od 2017. godine radi u Muzičkoj školi „Isidor Bajić“ kao profesor stručnih predmeta u srednjoj školi. Od školske 2019/20. godine zaposlena je na mestu profesora solfeđa i teorije muzike u MŠ „Isidor Bajić“ u Novom Sadu. Njeni učenici postižu zapažene rezultate na Republičkom takmičenju iz solfeđa u Beogradu i Festivalu Mozgalica (FIB) u Novom Sadu.

Od 2012. do 2019. godine bila je član „Novosadskog kamernog horasa kojim je učestvovala u realizaciji brojnih uspešnih koncerata. U junu 2018. godine završila je londonsku školu pevanja popularne muzike RSL awards.

Tokom radnog odnosa stručno se usavršava na mnogim seminarima i sekcijama.

Jedan je od ispitivača na takmičenju iz solfeđa pri FIB-u MŠ „Isidor Bajić“ u Novom Sadu.